“Mersin DOB sanatseverler ile “Don Gıovanni” Operası’nda buluşuyor”

Dünya müzik tarihinin gelmiş geçmiş en büyük dehası Alman besteci Mozart’ın Don Giovanni adlı operası, İspanyol şair-oyun yazarı Tirso de Molina‘nın halk masalından oyunlaştırdığı Don Juan adlı eserden alınarak, İtalyan Lorenzo Da Ponte tarafından librettosu hazırlanmıştır.
Don Giovanni Mersin Opera Sahnesi’nde bugün, orkestra şefi İbrahim Yazıcı yönetiminde, Kenan Korbek’in rejisi ile sahneleniyor. Koro Şefliğini Anıl Aydın’ın üstlendiği eserin anlatıcısı Nihan Çetin Aydın olacak.  Eserin Koreografisi Berna Turhan İleri, Dekor-Kostüm: Özlem Topuz, Işık: Tarı Deniz, Video Projeksiyon ise Umut Sinan Özdemir tarafından tasarlandı.
Caner Akgün, Ragıp Ufuk Kasar, Avşin Dilara Kaymak, Mehlika Karadeniz Bilgin, Erdem Erdoğan, Ayşegül Devrim Dinçer, Talat Tolga Erden, Şafak Güç’ün solist olarak görev aldığı, 17. yüzyılda İspanya’nın Sevil kentinde geçen ve iflah olmaz bir çapkının maceralarının anlatıldığı Don Giovanni operasının konusu şöyle: Don Giovanni, varsıllığı ve asaletinin sağladığı ayrıcalığı kullanarak, bir kadına ilgi duymak yerine karşılaştığı tüm kadınlara ilgi duymakta, kadınları uşağı Leporello’nun da yardımıyla ağına düşürmektedir… Donna Elvira’dan ayrıldıktan sonra, bu kez Donna Anna’yı elde etmek üzere kadının evine girer. Donna Anna’nın çığlıkları üzerine kızının yardımına koşan baba Don Pedro’yu öldürür. Kaçan Don Giovanni, sonrasında çapkınlığını sürdürecek, sonuçta hak ettiği cezayı bulacaktır. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir