‘Kariyer toplantıları öğrencilerin gelecek planlarını çiziyor’

ARZU ÖZER
Mersin Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve iş birliği içerisinde olduğu paydaşları tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri” etkinliği tamamlandı.
MEÜ Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinliğin açılışına, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, MEÜ Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. İlhan Ege, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Kaptan Mesut Öztürk, akademik personel, öğrencileri ve sektör temsilcileri katıldı.
“Denizcilik Fakültesi binasını Üniversitemize kazandırmak üzereyiz”
Bu yıl MEÜ kuruluşunun 30. yılını kutladıklarını ve Mersin Üniversitesinin her geçen gün büyüyen büyük bir aile olduğunu ifade eden MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, göreve başladıklarında öncelik verdikleri alanlardan birisinin ise denizcilik olduğunu söyledi. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede, denizcilik sektörüne daha çok önem verilmesi gerektiğini söyleyen Çamsarı, “Bu kapsamda biz de hem MTSO hem de Mersin Deniz Ticaret Odası ile çok güzel bir diyalog kurduk ve önemli kararlar aldık. İnşaatı bitme noktasına gelen Denizcilik Fakültesi binamız da bu kararlar arasında en önemlisi. Altyapısı en sağlam, laboratuvarları en donanımlı, Türkiye’nin en büyük Denizcilik Fakültesi binasını Üniversitemize kazandırmak üzereyiz. Bu öğrencilerimiz, ilimiz ve ülkemiz için çok önemli.” dedi.
Denizciliğin stratejik öneminin çok arttığını ve bu sektörün de kaptan temsilcisinin de Mersin olduğunu söyleyen Çamsarı, bu nedenle düzenlenen denizcilik alanındaki kariyer toplantılarının meslekte yıllarını geçiren insanlarla öğrencileri bir araya getirdiğini, bu sayede de öğrencilerin gelecek planlarını çizdiğini ifade etti. Denizcilik sektörünün ülke ekonomisini rahatlatacak en önemli sektörlerden birisi olduğunu ifade eden Çamsarı, bu çerçevede düzenlenen kariyer günleri etkinliğinin çok önemli olduğunu söyledi ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
“Faydalı ve verimli geçti”
Konuşmasına MEÜ Denizcilik Fakültesinin kuruluş süreci ve bugünü hakkında bilgiler vererek başlayan Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzettin Temiz, “Sektör temsilcileriyle öğrencilerimizi bir araya getirmeyi amaçladığımız, Denizcilik Fakültesi Kariyer Günleri etkinliğinde denizcilik ve lojistik sektörünün önde gelen firmalarının tanıtımlarının yapılacağı, kariyer fırsatlarının ve katılımcıların tecrübelerinin paylaşılacağı üç oturum gerçekleştirdik. Geleneksel hale getirmeyi amaçladığımız Denizcilik Fakültesi Kariyer Günlerinin ilki olan bu etkinliğin öğrenciler, sektör temsilcileri ve tüm katılımcılar için faydalı ve verimli geçmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.
Mersin Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Kaptan Mesut Öztürk ise, Deniz Ticaret Odası ve denizcilik sektörü ile ilgili bilgiler verdiği konuşmasında, denizciliğin çok önemli bir sektör olduğunu söyledi. Oda olarak gerçekleştirdikleri faaliyetler arasında en önem verdikleri konunun eğitim faaliyetleri olduğunu ifade eden Kaptan Mesut Öztürk, Üniversitemiz Denizcilik Fakültesi yeni binasının da sektöre önemli katkılar verecek gençleri yetiştireceğini umduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir