Mersin’de erik altın yılını yaşıyor

İLK ÇIKTIĞINDA, KİLOSU 800 İLA 1000 TL'DEN ALICI BULAN TURFANDA ERİK MUT İLÇESİNE 50 LİRA FİYATIYLA ÜRETİCİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYİ SÜRDÜRÜYOR. (KOMİSYONCU HÜNKAR YILDIZ) (HASAN ÇETİN/MERSİN-İHA) Mersin'in Mut ilçesinde turfanda erik, 50 lira fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Mersin’in Mut ilçesinde turfanda erik, 50 lira fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Türkiye’de erik yetiştirilen önemli merkezlerden birinin Mut olduğuna dikkat çekerek, “Toplanan eriği, Mersin’in yanı sıra Antalya, Konya ve İstanbul’daki hallere gönderiyoruz. Bu yıl 30 bin ton rekolte bekliyoruz” dedi.
Erik hasadı sezonuna iyi başladıklarını söyleyen Bayır, “İlçenin sahip olduğu iklimsel özellikten dolayı kaliteli ürün hasat ediliyor. Açık alandaki erikte 50 liradan satışlar başladı” diye konuştu.
Mut’ta yetişen can eriği, rengi, görünümü, sulu ve lezzetiyle tüketiciler tarafından yoğun talep gördüğüne dikkat çeken Bayır, “Kaliteli erik üreten üreticimiz emeğinin karşılığını fazlasıyla alıyor. Bu yıl erik fiyatları altın yılını yaşıyor” dedi.
Fiyatlardan memnun olan üreticiler ise “Kaliteli erik üretiminin ödülünü fazlasıyla almaktayız. İnşallah bu yıl da geçen yıl gibi bereketli bir yıl olur” şeklinde konuştular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir