“MEZİTLİ’DE 3 FİDANI DA KULLANDILAR UTANIN, UTANIN, UTANIN..!”

‘Bir tarafta Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın işlediği kent suçu, imar suçu, yeşil alanın katli. Diğer tarafta bu katliamın konuşulmaması, suçun üstünü örtmek için üç fidanı vitrin gibi kullanıp, güneşi balçıkla sıvamaya çalışmak!’

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Mezitli Belediyesi Başkanı Neşet Tarhan tarafından hasıraltı edilen Mezitli Fatih Parkı dosyasının yakında yine gündeme geleceğini söyleyen Mersinli Duayen Mimar Abdullah Yılmaz, “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan yaşasalardı, kent suçu işleyenlerle kesinlikle işbirlikçi olmazlardı. İsimlerinin kente karşı işlenmiş kirli rantla anılan, doğanın, yeşilin katledildiği, Mersin kentinin belleğine işlenmiş, bölge halkının oksijen kaynağı, yaşam alanı Mezitli Fatih Parkı ile, Mezitli Belediye Başkanı’nın kendi deyimiyle kamu yararından uzak, ‘Mersin’in 3. Büyük AVM’si ile anılmasını hiç istemezlerdi. Üç fidanın anıtlarını koydukları alana bakın. Bir tarafta Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın işlediği kent suçu, imar suçu, yeşil alanın katli. Bu katliamın konuşulmaması, suçun üstünü örtmek için üç fidanı vitrin gibi kullanıp, güneşi balçıkla sıvamaya çalışmak.! Utanın, utanın, utanın..!” dedi.
“YÖNETMELİKLERE AYKIRI OLDUĞUNU İTİRAF EDİYOR!”
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın inşaatını yapıp, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ne kullanımına verdiği binanın önünde iki gazeteci ile söyleşi yaparken, Fatih Parkı’nda planda işaretli (belediye hizmet alanı) alan içerisinde övünerek yaptığı ticari yapı için ağzıyla, yönetmeliklere aykırı yanlışları itiraf ettiğini belirten Mimar Abdullah Yılmaz bir gazetecinin sorusunu paylaşarak, “Başkanım, biraz önce dediniz. Mezitli’nin yeşil bir kent olması çabası içindeyiz. Gerçekten de güzel yeşil, ama bu cam kule bir şey yaptırdınız. Adnan Menderes Bulvarı’nda bu alana bir şeyler yapıyor. O bir tür. Yeşili kesiyor, ağaçları kesiyor diye fırtınalar koparıyordu. Oranın durumu ne oldu?”
Tarhan’ın cevabı ise şöyle;
“Buradaki iki büyük alışveriş merkezine (Palm City AVM, Forum AVM) alternatif olacağımız, küçük çapta da olsa AVM olacağına inanıyorum. İyi oldu tabi sorduğunuz burada. Bana da açıklama fırsatı verdiniz. O kule değil. Yani kule değil. Biliyorsunuz zaten kule dediğiniz yüksek olur. Bu tek katlı zaten. Asma katlı olan tek katlı. “(Oysa ki ihale şartnamesinde ortalama 370 m2 kullanım alanlı mağazalar. Şimdi tabii vatandaşın bilmemesi de normal. Şurada yeşil alan gözüktüğü için. Planda şurası yeşil alan olmuştur. Orada yeşil alan yeşil alan olmuştur. Fakat orada o yapıların yapıldığı alan tapulu belediyeye ait belediye hizmet alanıdır. Hatta bunu 5-6 yıl öncesi biz orada bir vatandaşın hissesi vardı. Sanıyorum 2.5 milyon lira biz para verdik. Halkın parasını verdik. Verdik ki tapu müstakil olsun. İmarlı yapı ruhsatı yapılsın. (Sadece planlı alanlar, mekansal planlama yönetmeliği, 3194 sayılı imar kanununda belirtilen bha alanındaki belirtilen amaçlar için kullanılan yapılar yapılabilir.) Bunu tabi vatandaş haklı olarak. Bunu belediye hizmet nedir diye sorsak vatandaşın çoğu bunu bilmiyor. Zaten bizim belediyelerin eksik tarafı bu. Siz imar konusunda vatandaşı bilgilendirmiyoruz. Oysa her vatandaşın imar konusunda bilgilendirilmesi lazım. (TÜM MERSİN HALKI, ALANIN FATİH PARKI OLDUĞUNU, BHA OLARAK İŞARETLİ OLDUĞUNU BİLİYOR.) Oysa burada ev alan arkadaşın. Burada ev alırken buranın ne olduğunu bakması bilmesi gerekir. Şimdi orada o arkadaşlar o evi alırken oranın o parselin imar parseli olduğunu biliyor Ama bakmamışlardır baksalar bilirlerdi.”
“TİCARET ALANINA DÖNÜŞTÜRDÜĞÜNÜN FARKINDA DEĞİL!”
Orasının ticaret alanı işaretli imar parseli olduğunu, Tarhan’ın BHA alanını ticaret alanına dönüştürüp küçük bir AVM yaptığını unuttuğunu belirten Mimar Yılmaz, “Yakında yasal süreç başladığında hatırlayabilir. TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu’nun dava açmasını engellemek kolaydır. TMMOB Mersin İKK Sekreteri inşaatın ilk başlangıcında halkın şikayetleri karşısında mecburen dozaj ayarı verilmiş ekibi ile yerinde açıklama yapmış. ‘Fatih Parkı’nda dükkanlar yapılıp, kiraya verileceği dedikodudan ibaret’ demişti. Halen belediyede Daire Başkan Yardımcılığı yapıyor.” diye konuştu.
“TİCARET ALANINA DÖNÜŞTÜRDÜĞÜNÜN FARKINDA DEĞİL!”
Orasının ticaret alanı işaretli imar parseli olduğunu, Tarhan’ın BHA alanını ticaret alanına dönüştürüp küçük bir AVM yaptığını unuttuğunu belirten Mimar Yılmaz, “Yakında yasal süreç başladığında hatırlayabilir. TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu’nun dava açmasını engellemek kolaydır. TMMOB Mersin İKK Sekreteri inşaatın ilk başlangıcında halkın şikayetleri karşısında mecburen dozaj ayarı verilmiş ekibi ile yerinde açıklama yapmış. ‘Fatih Parkı’nda dükkanlar yapılıp, kiraya verileceği dedikodudan ibaret’ demişti. Halen belediyede Daire Başkan Yardımcılığı yapıyor.” diye konuştu.
“GAZETECİLERİN SORAMADIĞINI SORULARI BEN SORUYORUM!”
“Tarhan’a gazetecilerin soramadığı soruları şimdi ben soruyorum.” diyen Duayen Mimar Abdullah Yılmaz,
“- Fatih Parkı’na kültür merkezini niye yapmadınız, kolunuzu tutan mı vardı?
– Halkı bilmemekle itham ettiğiniz belediye hizmet alanı tanımını biliyorsanız siz yazar mısınız?
– Fatih Parkı’nda bir hissedarın hissesini kamulaştırdığınızı söylüyorsunuz, biliyorsanız kamulaştırma amacını açıklar mısınız?
– Fatih Parkı’na yaptığınız alışveriş merkezinin belediyeden alınan ruhsatı varmı?
– 3194 sayılı İmar Kanunu ve ekleri, mekansal planlama yönetmeliğine göre (BHA) belediye hizmet alanlarında, belediye olarak ne tür ve nitelikte yapı yapabileceğinize dair bilginiz var mı?
– Yapmış olduğunuz alışveriş merkezinde kamu yararı, kentsel rant var mıdır? Var ise lütfen açıklarmısınız?” şeklinde cevap verilmeyen soruları sıraladı.
“MERSİN HALKI APTAL MI GÖRÜLÜYOR?”
Bu konularda Mersin kamuoyunun bilgilenmek ve cahil kalmamak istediğini de ifade eden Mimar Yılmaz, “İlginize şimdiden teşekkür ediyorum’ demiştim. Tabii ki cevap yok..! İhale yapıldı ve son iki tanesi sanırım müşteri bulmadı, şimdi yeniden ihaleye çıkartıldı. İlanda bu sefer AVM gitti, asma katlı 370 m2 toplam yüzölçümüne sahip mağazalar, kiralama ilanında belediye sosyal tesisi ve lokali olarak ihaleye çıktı. Çok merak ediyorum, bu belediye başkanları makam koltuğuna oturunca iplerinin ucunu elinde tuttukları, dozaj ayarı verdikleri bir takım dolgu malzemesi insancıkları gördükleri gibi, Mersin halkını da aptal mı görüyor? Az kaldı, güneşin balçıkla sıvanamayacağını hep birlikte göreceğiz.” diyerek açıklamasını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir