BİZLER ADALET, BARIŞ, KARDEŞLİK VE HUZUR İSTİYORUZ

MUSTAFA ÖZCAN
Mersin’de ADD, ÇYDD, EĞİTİM-İŞ, 29 Ekim Kadınlar Derneği ve YKKED Mersin Şubeleri sözde Ermeni Soykırımı nedeniyle yapılan açıklamalar ve Gezi Davası ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını okuyan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mersin Şube Başkanı Serdar Erkan, Son bir haftadır, ülkemizde yaşanan gelişmeler nedeniyle bu basın açıklamasını tarihe not düşmek adına yapmak zorunluluğu doğmuştur. Mustafa Kemal Atatürk tarafından emperyalizme karşı tarihi bir İstiklal Savaşı vererek kurulmuş ve mazlum milletlere örnek olmuş ülkemiz, 29 Ekim 2023 de Cumhuriyetimizin 100. Yılına doğru giderken, en geç Haziran 2023 de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanmaktadır. TBMM’de iktidar partisi ve muhalefet parti üyesi bazı milletvekillerinin, anti emperyalist mücadele geleneği olan Gazi TBMM’de ülkemizi kutuplaştırıcı ve istikrarsızlaştırıcı söylem ve teklifleri sürekli gündemde tutulmaktadır.” dedi.
“TARİHTEN HUSUMET DEĞİL, DERS ALIP, BARIŞ VE KARDEŞLİK ÇIKARALIM”
Seçim sürecinde hızla yol alırken, toplumsal barış ve huzura daha fazla gereksinim duyduğumuz bu günlerde iktidar partisi ve muhalefet parti üyesi bazı milletvekillerinin, anti emperyalist mücadele ve “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” geleneği olan, Gazi TBMM de ülkemizi kutuplaştırıcı ve toplumsal barışı istikrarsızlaştırıcı söylem ve tekliflerinin gündeme geldiğini söyleyen Erkan, “Mevcut anayasamıza göre, ‘ülkenin birliği ve esenliği’ üzerine  yemin ederek Gazi TBMM ye girmiş bazı iktidar ve muhalefet milletvekilleri,  Cumhuriyetimizin kurucu ilkeleri ve değerleri ile bağdaşmayan ve hiçbir mahkeme veya hukuken geçerli kanıt ve karara dayanmadan geçmişimizdeki ortak acıları istismar ederek, ‘sözde soykırım iddiası gibi büyük bir insanlık suçunu’ nun tüm sorumluluğunu bugünkü kuşakların  üstüne  yıkmak için ısrarla  gündeme getirilmektedir. Bu durum genelde her etnik kökenden yurttaşlarımızı gerçekten üzmekte ve yormaktadır. Bu acıların belirleyici aktörleri, geçmişte, büyük dış güçler ve bazı dahili işbirlikçi siyasetçilerdi. Bugünde bu ortak acıları kaşıyanlar, ülkemizi kritik bir süreçte kutuplaştırıp iç barışımızı bozmaya çalışan benzer aktörlerdir. Geçmişte bir çok uygarlığın beşiği olan kadim Anadolu coğrafyasında, halkın arasında  işinde gücünde iyi komşuluk yapan her etnik kökenden insanlarımız arasında sorun yoktu, bugünde yoktur. Bugün gene sorun tek kutuplu Dünya’nın patronu devletlerin emperyal projeleri ile öngörüsüz iç siyasetçilerindir. Türkiye, çok önemli ve tarihi bir süreçten geçerken tüm siyasetçiler, ne söylediğini, nerede söylediğini ve halkın duygularını nasıl etkilediğini, sonuçlarını çok iyi düşünmek zorunda olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Kutuplaşmaya ve büyük güçlerin çıkarlarına hizmet edecek çatışmacı söylem ve dili kullananları yurttaşlarımız dikkatle izlemektedir ve oyuna gelmeyecektir.” şeklinde konuştu.
“GEZİ DAVASI KARARIYLA, ANAYASAL ÖZGÜRLÜKLER  VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI İLKESİ ÇOK AĞIR BİR YARA ALMIŞTIR”
Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan Gezi Davası’nda çıkan mahkeme kararının evrensel haklara, hukuka, ve vicdanlara sığmadığını anlatan Erkan, “FETÖ yargıçları tarafından mahkum edilen yurttaşlarımızın,  FETÖ’nün terör örgütü olduğu anlaşıldıktan sonra toplanmış delillerin düzmece olduğu ortaya çıkmış ve sonucunda  beraat ettirilmiş yurttaşlarımıza şimdi aynı davalardan çok ağır cezalar verilmesinin , barolar ve saygın hukukçular tarafından demokratik hukuk devleti,  evrensel hukuk normlarının dışında, haksız ve insafsız bir karar olduğu vurgulanmaktadır. Bu karar aynı zamanda gezi davasında öldürülen gençlerimizin yargılamaları henüz sonuçlanmamışken ve aileleri adalet ararken, hiçbir şiddet olayına karışmamış yurttaşlarımızın, çok ağır cezalar verilerek  mahküm edilmesi, toplumsal vicdanı derinden yaralamış ve  kanatmıştır. Bu kararın takip eden hukuki süreçlerde düzeltilmesini bekliyoruz ve umuyoruz. Tüm bu olumsuz gelişmelerin, tarihinin en ağır ekonomik bunalım ve sıkıntılarını yaşayan yurttaşlarımızın arasında  toplumsal kutuplaşmayı artıran söylem ve tavırların 2023 e giderken iç çatışma bekleyen dış odakların ekmeğine yağ sürdüğünün farkındayız.  Ancak, biz aşağıda imzası olan Mersin’deki Demokratik Kitle Örgütlerinin temsilcileri olarak, bu kadim coğrafyada, binyıllardan beri ortak geçmişimizden süzülüp gelen, ADALET, BARIŞ ve KARDEŞLİK geleneklerimizi korumaya kararlıyız. Bizler ve tüm yurttaşlar bu adaletsiz, hukuksuz, baskı, kutuplaştırma, istikrarsızlaştırma ve sindirme çabalarına karşı,  anayasal hak ve özgürlüklerimiz çerçevesinde adalet, barış ve huzur arayışımızı ve barışçıl taleplerimizi korkmadan ve hukuk içinde gündeme  getirmeye devam edeceğiz.
Bizler, her görüşten tüm yurttaşlarımızı da, bu süreçte, hiçbir siyaset ve ayrımcılık gözetmeden birliğimizi ve iç barışımızı provakasyon ve şiddetin tuzağına düşmeden hukuk içinde barışçıl demokratik taleplerini israrla gündeme getirmeye devam etmeye çağırıyoruz. Bu düşüncelerle, paylaşma, ve dayanışma duyguları ile bayramınızı  kutluyor, tüm insanlığa ve ülkemize barış ve esenlik getirmesini diliyoruz.” diyerek açıklamasını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir