‘Birleşe birleşe kazanacağız’

NURDANE KARAKUŞ
Mersin SES, Mersin Tabip Odası ve GENEL SAĞLIK İŞ Sendikası ile birlikte Mersin Üniversitesi’nden zamlara, yoksulluğa ve savaşa karşı,1 Mayıs birlik, mücadeleye, dayanışmaya karşı seslendi.
Yoksulluğa, işsizliğe, sömürüye, güvencesizliğe, savaşa karşı barışı, umudu ve mücadeleyi büyütmek için  işyerlernden başlayarak 1 Mayıs Saat 10’da Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nda omuz omuza olacaklarını söyleyen Ses Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Sevgi Başkavak, “Farklı sendikalara üye farklı statülerde çalışan işçi emekçiler olarak sadece Mersin Üniversitesi Hastanesi’nde değil, ülkenin ve dünyanın her tarafında aynı duygularla alanlardayız. Birleşe birleşe kazanacağız, iyi ki varsınız, iyi ki bir aradayız.” dedi.
“Herşey bizim eserimiz”
Göğü yararcasına dikilen binaların kendi eserleri olduğunu söyleyen Başkavak, “Penceresindeki ve mutfağındaki cam bizim eserimiz. Denizde yüzen gemi, binlerce metre yüksekte ucan uçak, yapılan yol, yürüyen otobüs ve otomobil bizim eserimiz. Sofradaki ekmek, tabaktaki yemek, bardaktaki çay bizim eserimiz. Ağrı sızı ve iniltiler eşliğinde girilen hastaneden gülümseme ile çıkan yüz bizim eserimiz. Bizler, emeğimizin ve kamusal varlıklarımızın sermaye kesimlerine peşkeş çekilmesine karşı çıkıyoruz.  İçinde bulunduğumuz karanlıklardan bizlere mutlu bir geleceğin kapılarını açacak tek anahtar, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizdir. Tüm dünyayla birlikte maruz kaldığımız pandemi krizi, ekonomik krizle birleşti ve etkilerini daha derinden hisseder olduk. Ülkemizde bugüne kadar 100 bin kişinin hayatını kaybettiği pandemi ile mücadelede 445 sağlık emekçisi arkadaşımızı da kaybettik. Pandemi ile mücadelede hayatını kaybeden tüm sağlık emekçisi arkadaşlarımızı saygı ile anıyoruz.” şeklinde konuştu.
“Maaşlarımıza yapılan zamlar daha ilk ayında eridi”
Beşkavak şöyle devam etti:
“Uzun zamana yayılan ekonomik krizin ağır yükünü her gün gelen zamlar nedeniyle daha da ağır yaşıyoruz. TL’nin değer kaybı alım gücümüzü düşürürken temel gıda maddelerine bile ulaşamaz duruma geldik. Maaşlarımıza yapılan zamlar daha ilk ayında eridi. Sağlık çalışanları olarak gece gündüz demeden halkımızın sağlığı için yoğun emek harcamakta ve fedakârca hizmet vermekteyiz. Pandemi dönemin de insan insandan kaçarken bizler artan iş yükü, ağır çalışma koşullarına rağmen sahada umut olduk, şifa olduk. Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler. Sorunlarımızı görmezden geldiler taleplerimizi ertelediler verdikleri sözleri tutmadılar. Geçen yıl bu zamanlarda YÖK tarafından 4 ay süre ile ödemesi resmileştirilen pandemi fark ödemeleri ne yazık ki hala yapılmadı. Cumhurbaşkanı tarafından müjde olarak duyurulan ve ek ödemelerin temel ücretlere yansıtılarak tek bordroyla ödeme sözü de,  ne yazık ki sözde kalmış ve hala ücretlerimizi emekliliğe yansımayan parçalar halinde almaktayız. Nöbet usulü çalışılan birimlerde fazla mesai yapmayan sağlık çalışanı neredeyse yoktur, çalışma saatleri haftalık 56 saati bulurken çalışılan fazla mesainin gerçek karşılığı da alamamaktadır. Sağlık hizmetinin kesintisiz yürütülmesi için yetersiz personel nedeniyle fazla mesai zorunlu hale gelirken ücret ise çok düşüktür. Sağlık çalışanlarına icap nöbeti parası ödenmemektedir. Ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, insanca çalışma koşulları ve insanca yaşayacak ücret istiyoruz. Artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerimiz nedeniyle ücretlerimize ek zam istiyoruz. Sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, demokratik, liyakati esas alan bir çalışma yaşamı istiyoruz. Ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilsin. Performans yada ek ödeme değil, yoksulluk sınırı üzerinde, emekliliğe yansıyacak temel ücret istiyoruz. Maaşlarımızın-ücretlerimizin insanca yaşamaya yetecek bir seviye yükseltilmesini, herkese güvenceli istihdam sağlanmasını, tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmesini istiyoruz. Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili sağlıkta şiddet yasası çıkarılsın, mobbing ve baskılar son bulsun istiyoruz. 4B’li, 4D’li, kadrolu ayrımına son verilip bir an önce tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmesini istiyoruz.”
“Eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz”
Oyalama değil 3600-7200 ek göstergenin hemen verilmesini istediklerini vurgulayan Beşkavak, “5 yıla 1 yıl yıpranma payı istiyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun emperyalistlerin çıkarları adına sürdürülen savaşlara hayır diyoruz. Barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir memleket ve dünya istiyoruz. Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasını, İstanbul Sözleşmesinin feshinin iptal edilip 190 sayılı ILO sözleşmesinin imzalanmasını istiyoruz. Elektrik, Doğalgaz, İnternet’e yapılan zamların geri alınmasını, tüm tüketim maddelerine yapılan zamların durdurulmasını istiyoruz. Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmesini istiyoruz. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını, zenginlere servet vergisi getirilmesini istiyoruz. Bizler sağlık emekçileri olarak her koşulda görevimizi yerine getirdik, getiriyoruz, getireceğiz!  Hakkımızı teslim edecek olanlarda görevini yerine getirsinler!! Bizler, bilimin aydınlığı altında, insanca bir yaşam ve hakça bir düzen istiyoruz. Ve dileriz ki bu 1 Mayıs gelecek güzel günlerin müjdecisi olsun. İnsanca bir yaşam, güvenceli bir iş, güvenli gelecek için 1 Mayıs’ta omuz omuza olmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir