‘TARIM ORMAN ÇALIŞANLARINA YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ’

NURDANE KARAKUŞ
Türk Tarım Orman-Sen, tarım ve orman çalışanlarına yapılan saldırıları kınamak amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Kamil Özbilgez, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görev yapan birçok farklı meslek mensubu memurun sözlü ve fiili şiddet haberleriyle karşılaştıklarını söyledi.
18.04.2022 tarihinde Burdur İli, Bucak İlçesinde Bakanlığı Su Ürünleri avcılığı denetim faaliyeti için göreve giden Su Ürünleri Mühendisi’nin görevini ifa ederken bıçaklı saldırıya maruz kaldığını ve hayatı ile tehdit edildiğini söyleyen Özbilgez, “Bu olayın arkasından 20.04.2022 Afyonkarahisar İlimizde Gıda Kontrol görevini ifa eden meslektaşlarımıza fırın denetimi esnasında sözlü ve fiziksel saldırı gerçekleşmiştir. Yine birkaç gün sonra 22.04.2022 tarihinde Ardahan İlimizde ilkbahar şap aşılama çalışmaları esnasında Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Veteriner Hekim arkadaşlarımız saldırıya maruz kalmışlardır. Son olarak ise Yozgat İli, Sorgun İlçesi mezbahane sorumlu Veteriner Hekimi Volkan Lale halk sağlığını koruduğu esnada bıçaklı saldırı sonucunda vefat etmiştir. Veteriner Hekim Volkan Lale’ye Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve Veteriner Hekim camiasına başsağlığı diliyoruz. Şiddet olayları ile karşı karşıya kalan tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha buradan iletiyoruz.” dedi.
“Kamuda Şiddet yasası çıkarılarak önlemler alınmalı’
Türk Tarım Orman-Sen olarak bu olayların faillerinin gerekli ve hak ettikleri cezaları almalarının takipçisi olacaklarını ifade eden Özbilgez. “Eğer bunlar en ağır şekilde ceza almaz ise, kurumsal alandaki şiddet cesaretlenecek, çalışanlar can güvenliği kaygısı ile görev yapmakta zorlanacak, kamu kurumlarımız, endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu bir ortamlara dönüşecektir. Neticesinde Halkın Kamu hizmeti almasın da büyük olumsuzluklar yaşanacaktır. Tarım, Orman ve Gıda hizmet kolumuzu kapsayan alanda hayvan sağlığını, halk sağlığını, toprağımızı ve ormanlarımızı korumak için canla başla çalışan fedakâr arkadaşlarımızın şiddet olaylarıyla anılmasının önüne geçmek adına acilen Bakanlığımız kamu çalışanlarını da kapsayacak şekilde “Kamuda Şiddet” yasasının çıkarılarak yasalaşması zaruri hal almakla beraber Tarım ve Orman Bakanlığının da söz konusu şiddet olayları üzerinde kamuoyu oluşturarak yüksek bir sesle dile getirmesini istiyoruz.
Meslektaşlarımızın devletine ve milletine daha sağlıklı bir hizmet sağlayabilmesi için ciddi caydırıcı önlemler alınarak “Kamuda Şiddet” yasasının çıkarılması, arkadaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması, zorlu şartlarda görevlerini yerine getiren meslektaşlarımıza fiili hizmet zammı verilmesi Türk Tarım Orman-Sen olarak önceliğimiz ve haklı talebimizdir. Bununla beraber devletin asli görevlerini yerine getirirken kaza, saldırı gibi olaylar sonucu vefat eden meslektaşlarımızın “Görev Şehidi” olduğu unutulmamalı ve hakları teslim edilmelidir. Kamu çalışanlarına yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında Türkiye Kamu-Sen ve Türk Tarım Orman-Sen olarak müdahil olduğumuzu, bahse konu elim olaylar ile ilgili olarak tüm süreçlerin Sendikamız ve konfederasyonumuz tarafından takip edileceğini bildiririz.” diyerek açıklamasını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir