Plastik atık ithalatı DURDURULMALI

“Son zamanlarda Mersin’de de ithal plastik atıklarının ormanlık alanlarına dökülüyor. Plastik çöp atıkları, işletmelerde yakılarak geri dönüşümü yapılırken çevreye zehirli gazlarla birlikte dioksin ve furan gibi kanser yapıcı kirleticiler yayarlar. Plastik çöp atığı geri dönüşüm tesisleri riskli ve kirletme potansiyeli çok yüksek tesislerdir.”

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Adana’dan 133 adet işletme tarafından derelere, denize ve su kaynaklarına dökülen ithal çöplerin Mersin’de kadar gelmesinin tespit edilmesi sonrası Mersinli çevreciler tepki göstermek adına basın açıklaması gerçekleştirdiler.  Plastik atık ithalatının durdurulması için çağrı yapan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri ve Mersin Çevre Platformu, kontrolsüz ve plansız kirli teknoloji transferine, nükleer atık, tehlikeli sanayi atıkları ve plastik atık ithalatının son bulmasını istedi.
Açıklamayı gerçekleştiren MERÇED Başkanı Sabahat Aslan,  “Ülkemizde son yıllarda uygulanan kontrolsüz ve plansız sanayileşme programlarında, gelişmiş ülkelerin kirli teknoloji transferine, nükleer atık ve tehlikeli sanayi atıkları ve plastik atık ithalatının sınırsız ve kontrolsüz yapıldığı gözlemlenmiştir. Tehlikeli sanayi atıklarının, nükleer atıklarının ve plastik atıklarının bertaraf maliyetleri çok yüksek olmakla birlikte insan ve çevre sağlığını bozduğu için Gelişmiş ülkeler bu atıklarını az gelişmiş ülkelere ücret karşılığında satarak bertaraf etmekten kurtulmaktadır. Gelişmiş ülkeler bu yöntemle kendi atıklarını ucuza bertaraf ettirerek kendi ülkesinin çevre ve insan sağlığını koruma yöntemini seçiyor.” dedi.
“EN ÇOK PLASTİK İTHAL EDEN ÜLKEYİZ”
Plastiklerin doğada binlerce yıl yok olmadığını vurgulayan Aslan, “Doğada kaldıkları sürece toprağı, havayı ve suyu kirleterek insan sağlığını bozarlar. Gelişmiş ülkelerin plastik çöp atıklarını yıllarca Çin ithal etmekteydi. Çin plastik atık yüzünden ülkesindeki havanın suyun ve toprağın kirliliğinin arttığını ve buna bağlı insanların sağlıklarının bozulduğunu görünce 2018 yılında plastik atık ithalatını durdurdu. Çin’in plastik atık ithalatı yasağının ardından Çine ithal edilen plastik atıklar artık ülkemize ithal edilmeye başlanmıştır. Ülkemiz başta Avrupa Birliği ülkelerinden olmak üzere diğer ülkelerden de en çok plastik atık ithal eden ülke konumuna gelmiştir. Türkiye’ye plastik atık ihraç eden ülkeler arasında ilk sıralarda İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa ve Japonya yer almaktadır. Türkiye’ye ise her gün yaklaşık 241 kamyon dolusu plastik çöp ithal ediliyor. Ülkemize gelen plastik çöp atığının çoğu denetimsiz ve tehlikeli atıklardır. Ülkemize gelen plastik çöp atıklarının ancak yüzde 10’unun geri dönüşümü sağlanabilmektedir. Geri dönüşemeyen plastik çöp atıklar Türkiye’nin her yerinde, Adana ilimizde görüldüğü gibi Adana’da faaliyet gösteren 133 adet işletme tarafından her gün tarım alanlarına derelere, denize ve su kaynaklarına dökülmektedir.” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE’NİN PLASTİK ÇÖPLÜĞÜ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Son zamanlarda Mersin’de de ithal plastik atıklarının ormanlık alanlarına döküldüğünün gözlemlendiğini ifade eden Aslan, “İthal Plastik çöp atıkları, işletmelerde yakılarak geri dönüşümü yapılırken çevreye zehirli gazlarla birlikte dioksin ve furan gibi kanser yapıcı kirleticiler yayarlar. Plastik çöp atığı geri dönüşüm tesisleri riskli ve kirletme potansiyeli çok yüksek tesislerdir. İthal Plastik çöp atıkları dökme ve yakma faaliyetleri yüzünden tarımsal alanlarımız, su kaynaklarımız ve denizlerimiz plastik çöplerin neden olduğu son derece zehirli kimyasallarla zehirlenmektedir. Bu zehirler toprağımızın gıdamızın, suyumuzun ve havamızın kirlenmesine ve sağlığımızın bozulmasına neden olmaktadır. Ülkede sıfır atık projesi devam ederken çevre ve insan sağlığını bozan tehlikeli plastik çöp ithalatının yapılması kabul edilemez. Dünyada plastik kullanımına sınırlama getirilirken ülkemizde de tek kullanımlık bardak, kaşık, torba, tabak, çatal, kürdan gibi plastiklerin kullanımı ve kanser yapıcı plastik çöp atıklarının ithalatı acilen yasaklanmalıdır. Herkesi plastik malzeme kullanımından vazgeçmeye çağırıyoruz. Ülkemizin sözde gelişmiş ülkelerin plastik çöplüğü ve deposu haline gelmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir