‘Bütün emekliler hayal kırıklığına UĞRADI’

“Bakan, emeklilere 1100 lira olarak ödeneceğini açıkladı. Bu akıl tutulması değilse ki, değildir, tükenmişliğin yönetememenin sonucudur.”

Haber / MUSTAFA ÖZCAN – MUSTAFA ERCAN

1100 TL bayram ikramiyesini yetersiz bulan ve talepleri hükümet tarafından reddedilen emekliler Özgür Çocuk Parkı’nda eylem yaptı.
Emekliler tarafından hükümete kırmızı kart gösterilirken, Tüm Emekli Sen Mersin Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Karakuş, “16 Nisan’da Ankara’da yaptığımız büyük emekliler mitinginde, emeklilerin sorunlarını ve taleplerini basınla ve kamuoyuyla paylaştık. Taleplerimiz arasında, bayram ikramiyesi olarak, emeklilere ödenen 1100 TL’nin yeterli olmadığını belirtmiş ve bayram ikramiyelerinin güncellenerek, asgari ücret seviyesine çekilmesini açıklamıştık. Emeklilerin açlıkla boğuştuğunu, hatta ölüm sınırında yaşamlarını devam ettirdiklerini belirtmiştik. Bu nedenle yılda 2 kez verilen bayram ikramiyelerinin yılda 4’e çıkarılmasını ve her bir ödemenin en az asgari ücret tutarında olmasını talep etmiştik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin taleplerinin karşılanması ve sorunlarının çözülmesi yerine, bütün emeklileri hayal kırıklığına uğratan bir açıklamayla bayram ikramiyesinde artış yapılamayacağını söyledi. Bakan 1100 lira olarak ödeneceğini açıkladı. Bu akıl tutulması değilse ki, değildir, tükenmişliğin yönetememenin sonucudur. Bakanın bu açıklamasını kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.” dedi.
“HALKLA İNATLAŞMAK HAYIR GETİRMEZ”
Halkla inatlaşmanın ne kendisine ne de iktidarlarına hayır getirmeyeceğini hatırlatan Karakuş, “Bakan’ın halkın içine çıkmasını ve emeklilerin yüzüne bu açıklamayı yapmasını öneririz. Halktan kopmuş bir bakanlıkla, hatta iktidarla karşı karşıyayız. Bakan fanusta mı yaşıyor? Bu ülke de her üç emekliden ikisi nerdeyse açlık sınırının yarısı kadar ücret alıyor. Her 3 kişiden birisi ben açım diyor. Bakan bundan habersiz olamaz” şeklinde konuştu. Enflasyon geçen bayramdan bu yana ENAG’ın açıklaması ile 150, TÜİK’e göre ise yüzde 60’ın üzerinde. Enflasyonun bu denli yüksek olduğu görmezden gelinerek, sıfır zam önerisi Bakan açısından talihsizliktir. Böyle sorumluluktan ve gerçeklikten uzak açıklamaları emeklilerin kabul etmesi olası değildir. İnsanların Pazar artıklarını topladığı, halk ekmek kuyruklarında saatlerce sıra beklediği, faturalarını ödemek için çırpındığı bir dönemde; bayramlık alma, bayram sofrası kurma, eş dostların bir araya gelme şansı var mıdır? Bayram yapılması olanaklı mıdır? Her defasında geleneklerine bağlı olduğunu söyleyen ittifaklı
iktidar; Emeklilerin hiç olmadığı kadar yoksullaştığı bir dönemde aile büyükleri olarak bayram geleneklerini
yaşatma şansı var mıdır?” ifadelerini kullandı.
Emeklileri yok sayanları günü geldiğinde emeklilerinde yok sayacağını söyleyen Karakuş, “Gereken en güzel dersi yine emekliler verecek. Yazacak bir hikâyeleri kalmayanların şaşkınlığını yaşıyor, Bakan Bu siyasi intihardır. AK Parti’nin ölümü gösterip, sıtmaya razı etme taktikleri emeklilerin kanacağı taktikler değildir. Bu oyunlara karnımız toktur. Siyasi iktidara sesleniyoruz derhal emeklilerin bayram ikramiyelerini asgari ücret düzeyine çekin. Aile büyükleri olarak çoluk çocukları, torunları ve eş dostları ile bir nebze de olsa birlikte, daha insanca vakit geçirmelerini engellemeyin. Çocuklarımızın, torunlarımızın yüzlerine ışıyacak gülümsemeye engel olmayın. Bütün emeklilere çağrımızdır Hak verilmez alınır. Haklarımızı alana kadar mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz.” açıklamalarını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir