‘Sefaletle, yok sayılmakla karşı karşıyayız’

“Bir ekmeğin 3-4 TL, bir kilo etin 130 TL, bir evin elektrik faturasının 500-600 TL, ısınma giderinin 1000 TL olduğu bir ülkede en düşük emekli aylığının 2500 TL olması emeklileri ölümle terbiye etmektir.”

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Tüm Emekli Sen üyeleri Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 16 Nisan’da Ankara Anıtpark’ta yapılacak büyük mitinge katılım çağrısı yapan emekliler maaşlarının enflasyon karşısında erimesine tepki göstermeye devam ediyor.
Sağlık hizmetlerinden alınan katkı payının kaldırılmasını talep eden Tüm Emekli Sen üyeleri adına konuşan Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, Hakları ve insanca bir yaşam için Ankara’ya yürüdüklerini söyleyerek, “Biz emekliler yıllarca çalışmamızın, emek vermemizin, değer yaratmamızın karşılığı olarak bugün açlıkla, sefaletle, yok sayılmakla karşı karşıyayız. Her geçen gün artan hayat pahalılığı biz emeklileri ölüme yaklaştırmaktadır. Maaşlarımıza yapılan yüzdelik artışlar daha aylıklarımıza yansımadan yapılan zamlarla eriyip gitmektedir. Her yeni gün temel ihtiyaç maddelerine her gün yapılan zamlar biz emeklilerin biraz daha yoksullaşması biraz daha sefalete ve ölüme itilmesi demektir. Çalıştığımız yıllar boyunca maaşlarımızdan kesilen katkı payları yokmuş gibi sağlık hizmetlerinin her aşamasında bizden katkı payı alınmaktadır. Bir ekmeğin 3-4 TL, bir kilo etin 130 TL, bir evin elektrik faturasının 500-600 TL, ısınma giderinin 1000 TL olduğu bir ülkede en düşük emekli aylığının 2500 TL olması emeklileri ölümle terbiye etmektir.” şeklinde konuştu.
“Yılda en az asgari ücret tutarında 4 ek ödeme istiyoruz”
Bütün bu yaşadıkları olumsuzluklara, haksızlıklara tepki göstermek üzere kurdukları sendikaların ise kapatılma ile engellenmeye çalışıldığını vurgulayan Karakuş, “Artık yeter! Emekliler olarak ilk defa kendimiz için, kendi adımızla, kendi haklarımız için yürüyor ve maaşlarımıza zam istiyoruz. Temel tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınsın istiyoruz. Yılda en az asgari ücret tutarında 4 ek ödeme istiyoruz. Sağlık hizmetlerinden katkı payı kaldırılsın, erişilebilir, güvenli sağlık hizmeti olsun, yaşlıların bakım hizmeti iyileştirilsin istiyoruz-Sendikal örgütlenmemiz önündeki engeller kaldırılsın istiyoruz. Bizim olanı istiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz. Ankara’ya yürüyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından 16 Nisan 2022 Cumartesi günü saat 14.00’te Ankara’da Anıtpark’ta buluşmak üzere Ankara’ya yürüyoruz.” ifadelerunu kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir