‘Siyasi soykırım politikasının somut bir örneği’

MUSTAFA ÖZCAN
Kobani soruşturması kapsamında Mersin, Adana, İstanbul, Diyarbakır ve Urfa’nın da aralarında bulunduğu birçok kentte HDP’yi hedef alan yeni bir operasyon düzenlendi.
HDP Mersin İl Örgütü, tüm Türkiye’de olduğu gibi HDP’ye yönelik baskı ve gözaltılar ile ilgili Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. Parti üyelerine Barış Anneleri Meclisi, TUAY-DER, AKKAY-DER, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, KESK, DİSK, CHP, EMEP, Tüm Emekli-Sen, İHD, destek verdi. “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartının açıldığı eylemde konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş, baskılara karşı mücadele edeceklerini söyledi.
Kuş, HDP özelinde halklar ve muhalif kesim üzerinde AK Parti – MHP faşist anlayışı tarafından birçok saldırı yapıldığını iddia ederek, “Demokrasi ve demokratik anlayışları ortadan kaldırma çabaları gösteriliyor. Bu doğrultuda 2014 yılında Kobané olayları adı altında partimize ve halkımıza dönük tasfiye amaçlı hukuki olmayan saldırılar yapılmış, parti yöneticilerimiz ve çalışanlarımıza dönük açılan soruşturmalar kapsamında gözaltı ve tutuklamalar gerçekleştirilmiştir. 2014’ten bu güne değişmeyen AK Parti – MHP faşist anlayışı saldırılarını tırmandırarak sistematik hale getirmiş, halkımız ve demokrasi güçleri üzerinde baskıyı arttırarak partimizi kriminalize etmeye çalışmıştır. Bu doğrultuda 3 gün önce Cizre ilçe örgütümüze yapılan saldırı ve baskının, son dört ayda ikinci kez tekrarlanmış olması siyasi soykırım politikasının somut bir örneği olmuştur.” dedi.
‘ŞİDDETLE KINIYORUZ’
Tıkandıkları her noktada HDP’ye ve muhalif kesimlere saldırmayı kendilerine görev bilen AK Parti – MHP faşist bloğunun son olarak 12.04.2022 tarihinde Kobané kumpas davası adı altında parti yöneticilere, belediye eş başkanlarına ve parti çalışanlarına yönelik hukuki olmayan bir kumpas operasyonuyla gözaltı yapıldığını söyleyen Kuş, “Bizlerin artık yabancısı olmadığı bir durum haline gelen bu kumpas davası ve gözaltıların AK Parti – MHP faşist iktidarı tarafından adeta bir tehdit aracı olarak kullanıldığı bilinmekle beraber hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın partimiz yöneticilerine dönük yapılmış olan bu gözdağı operasyonlarını şiddetle kınıyoruz. Ezilenlerin ve ötekileştirilenlerin partisi olan Halkların Demokratik Partisi olarak bu gözdağı operasyonlarının AK Parti – MHP faşist iktidar bloğunun partimiz şahsında Kürt halkına ve Türkiye demokrasi güçlerine karşı geliştirilmiş olan sistematik saldırı politikalarının bir sonucu olduğunu biliyor, HDP ve demokrasi güçleri olarak faşist iktidarın geliştirmiş olduğu hukuksuz saldırı ve gözaltıları kabul etmediğimizi ve bunun karşısında dün olduğu gibi bugün ve yarın da haklı mücadelemizi sürdüreceğimizi siz değerli kamuoyunun önünde bir kez daha belirtiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir