‘Burada çiftçilik yapmak düz arazide makineyi çalıştırıp tarla sürmeye benzemez’

MUSTAFA ÖZCAN
Kaledran’a yapılacak olan mermer ocağına karşı birlikte mücadele etmek amacıyla Gazipaşa ve Anamur halkı, Kaledran’da bir araya gelerek protestolarda bulundu ve açıklama gerçekleştirildi. Gazeteci Yazar Yusuf Yavuz ve MERÇED Başkanı Sabahat Aslan’ın katılımıyla yapılan toplantı ve söyleşide mermer ocağının bölgeye vereceği zararlara dikkat çekildi.
Toplantıya ayrıca CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Gazipaşa Güney, Zeytinada ve Yakacık, Anamur Anıtlı (Kaledran) Muhtarları, CHP Anamur ve Bozyazı İlçe Başkanları, Anamur MERÇED Temsilcisi ve Toplantının ev sahibi  Av. Seyda Afyoncu  Anamur ve Bozyazı’dan CHP, ADD, EĞİTİM-SEN, EĞİTİM-iŞ, EMEKLİ SEN, SOL PARTİ Üyeleri katıldı.
Gazeteci-Yazar Yusuf Yavuz, üreticilerin zor şartlar altında üretim yaptığını söyleyerek, “Bu bölge, belki de dünyanın en zor şartlarda tarım yapılan yerlerin arasında bulunuyor. Burası bir Konya Ovası değil. Burada çiftçilik yapmak düz arazide makineyi çalıştırıp tarla sürmeye benzemez. Burada gördük ki, taşı taş üstüne koyarak, taşın üstüne toprak ilave ederek tarım alanları oluşturulmuş. Buranın insanı zor şartlarda adeta bir mucize yaratarak, üretim yapmaya çalışıyor. Sırtımızı yasladığımız bu coğrafyaya ne kadar sahip çıkarsak, burası bize vatan olarak kalacak. Onun haricinde, dağını, suyunu, toprağını, kuşunu, kurdunu koruyamadığın bir coğrafya vatan olsa ne olur, olmasa ne olur? Mermer konusunda bize hep ‘Dünyanın önemli mermer rezervlerine sahibiz’ diyorlar. Evet bu doğru. Ama tonunu 150 200 dolara satıyoruz. Bugün kuruyemişçiye gitseniz 1 kilo badem alsanız 200 TL ödersiniz. Özellikle bu bölgede üretilen tropikal meyveler var kilosu 250 300 TL olan. Bunlara yönelsek, ülke ekonomisine daha çok katkı olur. Dolayısıyla bizler bu alanı koruyamazsak, Gazipaşa’yı koruyamayız, Anamur’u koruyamayız. Çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke bırakmak zorundayız. Kurtuluş yok tek başına Ya hep beraber Ya hiç birimiz!” dedi.
KONU MECLİSE TAŞINDI
CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Antalya ve Mersin illeri arasında kalan tarihi adı ile Kaledran olarak bilinen bölgeye mermer ocağı açılmasına yönelik çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği önerge ile meclis gündemine taşıdı. Kaledran’nın, iklimi ve coğrafyası nedeniyle birçok tropikal meyve yetiştirildiği, bu ürünlerin ülke ve yöre ekonomisine büyük katma değer sağladığını, doğal güzelliği ve tarihi ile de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini belirten CHP’li Zeybek, Anıtlı ve Yakacık köyleri başta olmak üzere çevre köylerde yaşayan vatandaşların mermer ocağına karşı olduklarını belirtti.
Zeybek ayrıca mermer ocağı açılmasının tekrar gündeme gelmesi üzerine yöre halkı ve sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği, mermer ocağına hayır toplantısına katılarak, “Dünyamızı yakın gelecekte bekleyen iki büyük kriz çevre ve gıda krizleri olarak görülmektedir. Son yıllarda her şeye ne yazık ki para gözü ile bakılmaktadır. Bu ülkede tarımı, doğayı bitirirsek çok yakın zamanda çok büyük bir gıda sıkıntısı ile yüz yüze kalacağız. Kaledran hakkında soru önergesini mecliste verdik, buranın cennetten bir köşe olduğunu ve mermer ocağı açılmaması gerektiğini belirttik. Eğer sizler buraya sahip çıkarsanız, bu dağların sahibi sizsiniz, size rağmen buraya kimse mermer ocağı açamaz. Bizler sizin arkanızda durmaya devam edeceğiz. Buranın talan edilmesine el birliği ile izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir