‘Ramazan Ayı hayatımıza ayrı bir güzellik kazandıran bir aydır’

NURDANE KARAKUŞ
Mersin İl Müftülüğü Vaizi İsa Özkol Ramazan Ayı ve Oruç Tutmak ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Ramazan Ayı’nın rahmet, bereket, huzur, mağfiret ve duygu yüklü bir zaman dilimi olduğunu söyleyen Özkol, “Sahurlarıyla, iftar sofralarıyla, şükür ve paylaşımın zirveye ulaştığı, teravihleriyle ibadetin coşkuya dönüştüğü hayatımıza ayrı bir güzellik kazandıran bir aydır. Bunda orucun katkısı da büyüktür. Oruç,  kul ile Yüce Yaratan arasındaki muhabbetin zirveye ulaştığı bir ibadettir. Peygamber efendimiz; “İnsanoğlunun yaptığı her şey kendisi içindir. Oruç müstesna. O benim içindir ve onun mükâfatını ben vereceğim…”   diye buyurarak Kudsî hadisi ile Oruç ibadetinin ibadetler içinde ayrı  bir yeri olduğunu vurgulamaktadır. Yine, “Kim imân ederek ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir.”  sözüyle Efendimiz (s.a.s.), riyadan uzak bir şekilde sadece Allah rızası için tutulan orucun manevî mükâfatına işaret etmiştir.” dedi.
“Oruç, bizleri dünyevi zevk ve şehvetlere kapılmaktan alıkoyar”
Orucun insanı gayri meşru istek ve heveslerine esir olmaktan alıkoyan bir amel olduğunu ifade eden Özkol, “Oruç, bizleri dünyevi zevk ve şehvetlere kapılmaktan alıkoyar. “Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı” âyetiyle, Yüce Rabbimiz hem orucun farz kılınmış bir ibadet olduğuna hem de onunla gerçekleştirilmek istenen hedefi ortaya koymaktadır  ki bu da kötülük ve günahlardan uzak durmaktır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de, “Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi sataşır veya küfrederse, ‘ben oruçluyum’ desin.”   buyurmaktadır. Gerçekten şuurlu ve şartlarına riayet edilerek tutulan oruç, kişiyi kötülüklere karşı koruyan bir kalkandır. Oruçlu kimse kavgalara, çirkinliklere, kötü sözlere, günah ve isyanlara karşı iç alemini kapatmıştır. Onun sadece midesi değil aynı zamanda dili, eli, gözü, gönlü, bütün uzuvları bu tür olumsuzluklara karşı oruçtadır. Onun dilinin iftarı, güzel sözdür; gönlünün iftarı, güzel duygulardır; elinin iftarı, onu hayırlı işlerde kullanmaktır; gözünün iftarı, güzelliklere bakarak Yüce Rabbinin kudret ve kuvvetini tefekkür etmektir. Aklının iftarı, insanlığa huzur verecek bilgi ve düşünceler üretmektir.” şeklinde konuştu.
“Ahlâkımızı, kişiliğimizi ve ilişkilerimizi orucun hikmeti ve rahmetiyle onaralım”
Mersin İl Müftülüğü Vaizi İsa Özkol açıklamlarını şöyle tamamladı;
“Rahmetin sağanak sağanak yağdığı Ramazanda, Peygamberimizin ifadesiyle; “…cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar da zincire vurulur.”  Bizler, açılan cennet kapılarını kapatır, kapatılan cehennem kapılarını açar ve zincire vurulan şeytanların bağını çözersek fert ve toplum olarak bu rahmet ayından gerektiği şekilde istifade edemeyiz. Rasûlullah Efendimiz (s.a.s), “Oruçlu kimse, yalan sözü ve yalanla amel etmeyi terk etmediği sürece, Allah’ın, onun yemesini içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur.” buyurur. Zekâtlar, sadakalar, yardımlaşmalar, ziyaretler, kötü alışkanlıkların ve çirkin sözlerin terk edilmesi gibi ibadetler, cennetin kapısını aralanmasına vesile olur. Ramazanın sade, huzurlu, mütevâzi ve manevî iklimini bozmamaya özen gösterelim. Oruç bizi terbiye edip her türlü aşırılıktan ve kötü alışkanlıklardan arındırsın. Ahlâkımızı, kişiliğimizi ve ilişkilerimizi orucun hikmeti ve rahmetiyle onaralım. Ramazan ve oruç vesilesiyle iyi bir insan ve kaliteli mümin olmanın yollarını arayalım. Oruçlarımızın; Rahmet Peygamberi’nin, “Bir kimse Allah yolunda bir gün oruç tutarsa, Allah bu tutulan oruç sebebiyle o kimsenin yüzünü cehennem ateşinden yetmiş sene sürecek mesafelik yere uzaklaştırır.”  hadisi şerifiyle müjdelediği oruçlar olmasını Yüce Rabbimizden diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir