‘ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI MAZOTTA VERGİ 0 OLMALI’

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Tarım Sektöründe kullanılan araçların akaryakıtında  KDV ve ÖTV’nin sıfırlanması ile ilgili hazırladığı Kanun Teklifi’ni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu.
Orhan Sümer, “Çiftçinin tarım alanlarında kullandığı araçlar için aldığı mazotun vergilerden muaf tutulması gerekiyor. Pahalı benzin sıralamasında İzlanda’yı, Norveç, Monaco ve Hong Kong takip ediyor. Fakat, bu ülkeler dünyada kişi başına düşen milli gelirin de en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de kişi başına milli gelir 10 bin Dolar civarında. Karadağ’da ise bu rakam (Dünya Bankası verilerine göre) yaklaşık 19 bin Dolar. Bu nedenle, kişi başına düşen milli gelir kriter olarak alındığında Avrupa’da ve birçok dünya ülkesine kıyasla ‘alım gücüne göre en pahalı benzinin Türkiye’de olduğu görülüyor. Bu şartlar altında tarım sektörünün ayakta kalabilmesi için çiftçinin kullandığı mazottan vergiler kaldırılmalıdır.” dedi
“TRAKTÖR DEPOLARI BOŞ, TARLALAR SÜRÜLEMİYOR”
Artık Türkiye’de hemen hemen her sektör kendi alanları ile ilgili vergilerin düşürülmesini ya da direk olarak sıfırlanmasını talep etiğini söyleyen Sümer, “Çünkü girdi maliyet fiyatları o kadar yüksek ki üretici altından kalkamıyor. Gıda, Turizm, Hizmet ve Sanayi sektörlerinde kepenk kapatmak zorunda kalan üretici devletten vergi anlamında destek bekliyor. İktidar ise yeni bir vergi kalemi bulup vatandaşın sırtına yüklemenin derdinde. Çünkü ekonomiyi batırdılar. Kasa tam takır hale geldi. Tarım sektöründe başta mazot olmak üzere vergi indirimleri sağlanmazsa çok yakında bir ekmek 15 liraları bulacaktır. Aslında görevi çok kazanandan sağladığı vergilerle dar gelirli vatandaşların alamadığı hizmeti sunmak olan vergi politikaları Türkiye’de tam tersine işlemekte ve fakirden alıp zengine vermektedir. Son yıllarda toplanan vergilerin rant odaklı, beton yatırımlarına gömülmesi bugün Türkiye’yi üretemez ve sürekli olarak ithal eden bir ülke konumuna getirmiştir. Adil Vergi düzenlemesi gelmediği Saray İktidarı her geçen gün verginin vergisi diye adlandırılan yeni kalemler üretmektedir.” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir