‘Siyasi yol arkadaşlarınızı ikna edemediniz’

MUSTAFA ÖZCAN
Akdeniz Belediye Meclisi’nde; Şehit Eren Bülbül’ün adının bir parka verilmesini içeren önerge, muhalefet Meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; “Şehidimizin adını bir parka vermediğimiz için kahroluyorum” sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi. Buna rağmen Başkan Gültak, parkın uygun bir yerine, ‘Eren Bülbül’ adının yazılı olduğu bir tabela asılması talimatını verdi.
Akdeniz Belediye Konferans Salonu’nda, Başkan Mustafa Gültak Başkanlığında gerçekleştirilen Nisan ayı ilk Meclis toplantısında, Huzurkent Bahşiş Mahallesi Avşar Sokak’ta yapımı tamamlanan isimsiz parka, mahalle halkı ve muhtarlığın talebi üzerine, “İyi ki Varsın Eren – Eren Bülbül Parkı” isminin verilmesiyle ilgili önerge de görüşüldü.
“Şehidimizin ismini parka veremediğim için kahroluyorum”
Meclis üyesi Tufan Nenni’nin verdiği önergenin, ilgili komisyondan gelen ‘reddi’ üzerine söz alan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, önergeye ret oyu veren Meclis üyelerine tepki gösterdi. “Ülkesinin çıkarları ve Milleti için şehit olan bir gencimizin adını bir parkımıza, bir kez daha veremediğim için, belediye başkanı olarak kahroluyorum” diyen Başkan Gültak, “Çanakkale şehitleri olmasaydı, bugün Türkiye Cumhuriyeti de yoktu. Bir şehit isminin bir parka, caddeye, sokağa, okula verilmesi kadar doğal bir şey yoktur. Şehitlerimizi unutturmadık, asla unutturmayacağız. Ne zorunuz var şehitlerle? Çocuklarınıza bunu anlatamazsınız. Yanlış yapıyorsunuz yanlış” sözleriyle dile getirdi.
Başkan Gültak konuşmaların devamında muhalefet sıralarına seslenerek; “Siz, şehit isminin bir parka verilmesi noktasında, siyasi yol arkadaşlarınızı ikna edemediğiniz için ‘hayır’ demek zorunda kalıyorsunuz. Olay bu kadar basittir. Niye bunu kabul etmiyorsunuz? Bunun travmasını kendi içinizde yaşıyorsunuz. Üzülüyorsunuz ama söyleyemiyorsunuz. Bunu çocuklarınıza da anlatamazsınız. Siz, istediğiniz kadar çocuklarınıza İstiklal Marşı okutun veya bayrak sallatın. Siyasi yolda yürüdüğünüz insanları ikna edemiyorsunuz. İki kere iki dört, bu kadar basit” ifadelerini kullandı. Önergenin reddini sert sözlerle eleştiren Gültak, Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkililerine talimat vererek, parkın uygun bir yerine ‘Eren Bülbül’ adının yazılı olduğu bir tabelanın en kısa sürede asılmasını istedi.
Meclis üyesi Tufan Nenni’nin konuyla ilgili verdiği ve komisyonlardan oy çokluğu ile reddedilen önerge, tartışmaların ardından Meclis oylamasına sunuldu. Komisyonlardan geldiği gibi oylanan gündem maddesi, 17’ye karşı 20 oyla reddedildi.
“Bunun hesabını, vatandaşlarımız sizlere soracaktır”
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın; Akdeniz’in ihtiyaç duyan mahallelerine yönelik asfalt kaplama, yol, kaldırım, kilit taşı gibi hizmetler için İller Bankası AŞ’den talep ettiği 25 milyon TL borçlanma talebi, Meclis toplantısında yapılan oylamada CHP, HDP, EMEP ve Bağımsız üyelerin oyçokluğu ile reddedildi.
Borçlanma talebinin reddedilmesi üzerine konuşan Başkan Gültak; “Borcu; borç kapatmaya, maaş ödemeye, sosyal yardımlara kullanmayacağım. Sadece asfalt kaplama için kullanacağım. Üç yılda yapabildiğimi yaptım, asfalt tesislerini kurdum, kalanları da yapayım diyorum. Aksi halde ızdırabı Akdeniz halkı çekecek. Bunun hesabını, vatandaşlarımız sizlere soracaktır” sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Akdeniz Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ilk oturumunda Başkan M. Mustafa Gültak’ın, İller Bankası AŞ.’den borçlanma talebi de gündeme geldi. Akdeniz ilçesine bağlı mahalle muhtarlarının da izlediği Meclis toplantısında konuşan Başkan Gültak; İller Bankası’ndan gelen bütçenin büyük bölümünün kesildiğini belirtti, bunun nedeninin de geçmiş dönemlerden kalan borç yükü ve faizler olduğunun altını çizdi. Başkan Gültak, göreve geldikleri 2019 yılından bugüne uyguladıkları politikalarla, belediyenin gelirlerini de önemli oranda arttırdıklarını dile getirdi.
Neden borçlanma istiyoruz?
Akdeniz Belediye Meclis toplantısında, Başkan Gültak’ın; İller Bankası’ndan 25 milyon TL’lik borçlanma talebi de gündeme alındı. Başkan Gültak, gündemin ele alınması öncesi Meclis üyelerine, ‘Neden Borçlanma İstiyoruz?” başlıklı bir video izletti. Mahalle muhtarları ile vatandaşların röportajının olduğu videoda, bozuk sokaklarının asfaltlanması, kaldırım ve yollarının yenilenmesi talebi dile getirildi.
Fakat Başkan Gültak’ın, Akdeniz’de ihtiyaç duyan tüm mahallelerin sokak ve yollarının asfalt ile kaplanıp yenilenmesi, sathi kaplama, bordür, karo kaplama ve kilit parke taşı ile döşenmesi için İller Bankası’ndan talep ettiği 25 milyon TL’lik borçlanma yetkisi, Meclis üyelerinin 17’ye karşı 20 oyla reddedildi.
Bunun üzerine söz alan Başkan Gültak, İller Bankası’ndan borçlanmayı; sadece asfalt, kaldırım, bordür ve kilit taşı için istediğinin altını çizerek; “Bir belediye başkanı olarak da Meclis kararıyla da kendimi bağlıyorum. Dolayısıyla bu parayı başka bir yere kullanamam. Borcu; borç kapatmaya, maaş ödemeye, sosyal yardımlara veya yardım paketlerine kullanmayacağım. Sadece ve sadece asfalt kaplama için kullanacağım. Üç yılda birçok mahallemize dünya kadar asfalt döktük. Üç yılda yapabildiğimi yaptım, asfalt tesislerini kurdum, kalanları da yapayım diyorum” ifadelerini kullandı.
“Bunun hesabını vatandaşlarımız sizlere soracak”
 “Borçlanmada, kendini bu şekilde bağlayan başka bir belediye başkanı gördünüz mü?” diye soran Başkan Gültak; borçlanmaya ret veren Meclis üyelerine tepkisini şu sözlerle dile getirdi; “Biz kendimizi de bağladık ama anlatamıyoruz. Hibeler getirdik, Karayollarından, Bakanlıklardan, başka yerlerden asfalt, kaldırım getiriyoruz. Geçmişte belediyeyi batırmışsınız. 1 lira geliri yok! Bu gelirlerle asfalt dökemezsiniz. Biz neyle yaptık? Sağdan, soldan hibelerle… İller Bankası’ndan, 36 ay içinde belediyemize gelen para, sadece 5 ay boyunca maaşları karşılayabilmiş.
Yüzde 75… Yüzde 25, her ay ben para buluyorum da personel maaşlarını ödüyorum. Para var da sanki biz borç istiyoruz. Siz zaten belediyeyi borç batağına batırmışsınız. Bu belediyenin, İller Bankası geliri, emlak vergileri ile dönme şansı yok. Ama Allah’a şükür biz döndürüyoruz. Nasıl mı? Gidip her yerde Akdeniz için dileniyoruz. Öyle kolay mı? Bakanlıktan, Karayollarından, vatandaşlarımızdan alıyoruz. Millet hizmete susamış. Bu kararınızın ızdırabını da Akdeniz halkı çekecek. Kadınların, çocukların toz, toprak içinde yaşamasını istiyorsanız, sorun sizin sorununuz. Günü geldiğinde de bunun hesabını vatandaşlarımız sizlere soracaktır.”
Meclis’te, Başkanlık Makamı 2021 Yılı Faaliyet Raporu ise güvenoyu alarak üyelerin oybirliği ile kabul edilirken, Meclis üyeleri, ‘2021 Yılı Denetim Raporu’ hakkında da bilgilendirildi. Meclis toplantısında ayrıca, çeşitli imar plan revizyonlarına ilişkin komisyon raporları, belediyeye ait bazı yapıların muhtarlıklar ile kamu yararına hizmet veren engelli ve sosyal yardımlaşma derneklerine tahsisi ile ilgili gündem maddeleri de görüşülerek ilgili komisyonlara havalesi yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir