8 Aralık 2022

“Mültecilere yönelik bahsi geçen tavrın gerekçesi nedir?”

HDP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan’ın Mersin’de geçici kimlik belgesi almaya çalışan Suriyeli mültecilerin kolluk kuvvetleri tarafından saldırıya uğramaları ile ilgili İçişleri Bakanlı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.
Süleyman Soylu tarafından sorularının yanıtlanmasını isteyen Kurtulan, “Suriyeli mülteciler sınır dışı edilmemek ve geçici kimlik kartı alabilmek için Göç İdaresi Müdürlüklerine başvurmaktadır. Ancak son zamanlarda özellikle İçişleri Bakanınca yapılan sınır dışı edilme açıklamalarının ardından geçici kimlik kartı almak isteyen mülteciler gece gündüz birçok ilde Göç İdaresi Müdürlükleri önünde sıra beklemeye başlamışlardır. Bu illerden biri de Mersin’dir. Geçici kimlik kartı alabilmek için Mersin Göç İdaresi Müdürlüğü’nün Akdeniz ilçesinde bulunan Ek Hizmet Binası önünde sabaha kadar sıra bekleyen mültecilere, bekçi ve polisler tarafından şiddet ve hakaret edildiği ortaya çıkmıştır. Basına yansıyan görüntülerde bekçiler mültecileri itip kakmakta, yakalarından tutup çekiştirmektedir.” dedi.
Kurtulan şu soruları sordu;
Basına yansıyan görüntülerde yer alan kolluk görevlilerine dair Bakanlığınızca yapılan bir soruşturma/inceleme var mıdır?
Mültecilere yönelik bahsi geçen tavrın gerekçesi nedir?
Günde ortalama kaç mülteciye geçici kimlik belgesi verilmektedir?
Türkiye’de bulunan geçici kimlik belgesine sahip olan ve olmayan Suriyeli mültecilerin sayısı kaçtır? İllere göre dağılımı nedir?
Son 10 yılda Türkiye vatandaşlığına geçen Suriyeli sayısı kaçtır?

 

NURDANE KARAKUŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir