30 Kasım 2022

“İktidar OHAL’i baskı aracına dönüştürmüştür”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay OHAL’in, Türkiye açısından olumlu bir tablo olmadığını ve OHAL’lin kaldırılması için tüm demokrasi, adalet talebinde bulunan kesimlerin birleşmesinin gerektiğinin altını çizdi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından AK Parti Hükümeti tarafından 20 Temmuz 2016 tarihinde 3 ay süreyle ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) 6’ncı kez uzatıldı. Dünya Adalet Projesi (JWP) tarafından hazırlanan “Hukukun Üstünlüğü Endeksi”ne göre, Türkiye 2017 yılında 2 basamak gerileyerek 113 ülke arasında 101’inci sırada yer aldı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay, darbe girişiminin gerekçe gösterilerek hak ve özgürlüklerin kısıtlandığını belirterek, “Cumhurbaşkanı ve hükümet baktı, bu şekilde ülkeyi yönetmek kolay 1,5 yıldır OHAL’i uzatıyor. Bugün OHAL’in en acımasızı var. İktidar OHAL’i baskı aracına dönüştürmüştür” dedi.

 

 İktidara gelen AK Parti’nin OHAL’i kaldırmakla övündüğünü kaydeden Aktay, “Kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırılmış durumunda. Yargı, yürütme ve yasama tek kişinin elinde… Geçmiş OHAL koşullarından daha katı bir hal sergileniyor. Bir parti devletine doğru gidiliyor. Yargıyı da baskı altına aldılar” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir