10 Aralık 2022

“CİRO ENDEKSLERİ ARTTI”

Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği (MERYAD) Başkanı Coşkun Doğmuş, Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksinin, haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,3 artış gösterdiğini söyledi.
 
Mersin Yatırımcı İş insanları Derneği (MERYAD) Başkanı Coşkun Doğmuş, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin ciro endeksi raporunu değerlendirdi. Doğmuş değerlendirmesinde, takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksinin, haziranda yıllık bazda yüzde 12,3 yükseldiğini, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksinin ise haziranda bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldığı bilgisini verdi.
 
SANAYİ VE İNŞAAT ENDEKSLERİNDEKİ DURUM

Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksine bakıldığında, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 artış görüldüğünü de söyleyen Başkan Doğmuş, “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 4,5 azaldı. İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, haziranda yıllık bazda yüzde 26,8 geriledi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış inşaat ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 6,1 azaldı” ifadelerini kullandı.
 
TİCARET VE HİZMET SEKTÖRÜNDEKİ DURUM

Takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksinin, söz konusu ayda geçen yılın haziran ayına göre yüzde 15,1, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksinin de bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttığını ifade eden Doğmuş, “ Hizmet sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 yükseldi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hizmet ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 0,1 artış kaydetti” şeklinde konuştu.

NURDANE KARAKUŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir