10 Aralık 2022

Borçlanma yetkisi alan Seçer’in mazereti kalmadı SIRA İSRAFI ÖNLEMEDE!

– Lüks makam araçları dahil, belediyede kullanılan fazla araçlarla ilgili ne yapacaksınız?
– Çalışan personelle ilgili olarak, liyakata göre belirlenen personel dışındaki bankamatik personele ne yapacaksınız?
– Daha önceki yönetimin belediyeyi aşırı zarara uğrattığını rakamlar söylerken, siz bu konuda ne yapacaksınız?
– Eskişehir başta olmak üzere diğer CHP belediyelerinde uygulanan, ‘Sosyal Belediyeciliği’ siz de uygulayacak mısınız?

4 katrilyon liranın üzerinde borcu olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde lüks makam araçları, kiralık araçlar ve helikopter kullanılmaya devam ediyor. 
“4 katrilyon liranın üzerinde borç var ama halen müfettiş ve tasarruf yok” diyen vatandaş, borçlanma yetkisi alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in artık mazeretinin kalmadığını dile getirerek sıranın aşırı israfı önlemeye geldiğini belirtti.
Son olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılında satın aldığı helikopterin, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in talimatıyla tasarruf nedeniyle(!) hava taksi olarak çalışmaya başlayacak olmasına da tepkiler sürüyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden borçlanma yetkisi alan Vahap Seçer’e sorularını ileten vatandaş: “Başkan Vahap Seçer’in kullandığı son model lüks makam aracı ve diğer makam araçları başta olmak üzere belediyede kullanılan makam araçları ve kiralık diğer araçlarla ilgili ne yapacaksınız? Çalışan personelle ilgili olarak, liyakata göre belirlenen personel dışındaki sayıları binlerle ifade edilen bankamatik personele ne yapacaksınız? Daha önceki yönetimin belediyeyi aşırı zarara uğrattığını gösteren, Mersin’in 5 yıllık gelirine ipotek koyan büyük borç rakamları ortada iken, siz bu konuda ne yapacaksınız? Yoksa akla mantığa sığmayan, 4 katrilyon lirayı aşan bu devasa borç var iken müfettiş istenmeyecek ve tasarruf tedbirleri alınmayacak mı? Eskişehir başta olmak üzere diğer CHP’li il belediyelerinde uygulanan, ‘Sosyal Belediyecilik’ anlayışını Mersin’de siz de uygulayacak mısınız?” diyerek tepkilerini dile getirdi.

SATIP BORÇ 
ÖDENECEĞİNE HELİKOPTER KİRALANACAK!

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde bulunan lüks makam araçlarının yanında, 2018 yılında satın alınan helikopter de kullanılmaya devam ediyor. 
Helikopter’in ‘Hava Taksi’ olarak; 6 kişi kapasiteli, bir saatlik kiralama ücretinin 9 bin lira, yarım saatlik kiralama ücretinin de 4 bin 500 lira olduğu açıklanmıştı. Ayrıca Hava Taksiden yararlanmak isteyenlerin uçuş tarihinden iki gün önce MBB Ulaşım Daire Başkanlığı’na başvurması gerekiyor bilgisi verilmişti. 2 pilot ve 6 yolcu kapasiteli bu helikopter, saatte 250 kilometre hız yapıp, 480 galon yakıt kapasiteli. Mersin içerisinde yakıt ikmali yapmadan bir uçtan diğer uca sefer yapabilen bu ilk helikopterin adının da, ‘MBB 1’ olduğu açıklanmıştı.
Vatandaş, bu helikopterin Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne kaç liraya mal olduğunu, personel ve bakım dahil aylık masrafının ne kadar olduğunu soruyor!
Vatandaş: “Borçlar ödeneceğine helikopter de alınmış! Bunların hesabı tüyü bitmemiş tüm yetimlerin hakkı adına sorulmalı ve sonuç vatandaşla paylaşılmalı.” diyerek mutlaka hesap sorulması gerektiğini bir kez daha önemle vurguladı.

ARZU ÖZER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir