22 Eylül 2023

Başkan Yılmaz, Türkiye’yi temsilen Brüksel’de

Türkiye Belediyeler Birliği heyetiyle, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi’nin Türkiye Çalışma Grubu toplantılarına katılmak üzere Brüksel’e giden Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, burada Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile bir araya gelerek, Toroslar ve yeni dönem projeleri ile ilgili bilgi verdi. 
Gerçekleştirecekleri projelerde AB fonlarından faydalanmak istediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Büyükelçi Bozay ile projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. 
Türkiye ile AB arasındaki yerel düzeydeki gelişmeler ve genç işsizliği önlemenin yollarının ele alınacağı toplantılarda, Toroslar’ın gelecek vizyonunu ve istihdam sağlayacak yatırım projelerini tanıtmaktan gurur duyduğunu dile getiren Yılmaz, üreten, gelişen ve refah düzeyi yüksek bir kent oluşturmak için her türlü yatırım ve işbirliği tekliflerine açık olduklarını vurguladı. 
Büyükelçi Bozay’a, Brüksel’deki toplantıların temelini oluşturan genç işsizlikle ilgili konuları çok önemsediklerini anlatan Yılmaz, Toroslar’ın gençlerinin evrensel standartlarda yaşadığı ve kurulacak istihdam sahalarında katma değerli üretim yaptıkları bir ilçe tasarladıklarını belirtti. Geleceği tayin edecek olan gençlerin, eşitlikçi ve yenilikçi bir kentte yaşamalarının en doğal hakları olduğunu savunan Yılmaz, inovatif proje ve yaklaşımları çok önemsediklerini, hemen her projenin temeline inovasyonu koyduklarını söyledi. Bölgesinin gelişime çok açık olduğunu kaydeden Başkan Yılmaz, geleceğin Toroslar’ında üretim ve istihdam sahaları kurarak, ‘kendisine yeten’ bir ilçe inşa etmek istediklerinin altını çizdi.

Yılmaz: “Ekonomi odaklı projelerde
gelişime en açık bölge Toroslar” 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, ekonomi odaklı projelerde, gelişime en açık bölgenin Toroslar olduğunu söyledi. 
Yılmaz, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi’nin Türkiye Çalışma Grubu toplantıları kapsamında, Brüksel’de gerçekleşen AB ile ilişkilerdeki son gelişmelerin yerel yönetimler üzerindeki etkilerinin ve genç işsizlikle mücadele stratejilerinin masaya yatırıldığı oturumlara katıldı. 
Yılmaz, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliğiyle düzenlenen ve Türkiye AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay’ın da katıldığı toplantıda, Türkiye’yi temsil eden 7 isimden biri oldu. 
Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi’nin (ABBK) AB içindeki yerel ve bölgesel yönetimlerin temsilcilerinden oluşan danışma nitelikli bir komite olduğunu ifade eden Yılmaz, “Mersin’den Toroslar Belediyesi’nin bu organizasyona davet edilmesi çok anlamlı” dedi. 
Başkan Yılmaz, özellikle genç işsizlikle mücadele stratejilerinin tartışıldığı toplantıları önemsediklerinin altını çizerek ekonomi, sanayi, turizm ve tarımla ilgili potansiyeli çok yüksek olan Toroslar’ın, gelişime de en açık bölge olduğunu dile getirdi. Hayata geçirecekleri ‘Tekno Toroslar’ projesiyle gençlerin, sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı yaşadığı eğitim eşitsizliği sorununa çözüm olacak bir merkez inşa edeceklerini ve gençleri üretmeye teşvik edeceklerini aktaran Yılmaz, “Torosların gençlerinin ihtiyaç duyduğu her hizmetin bizde bir karşılığı olacak” diye konuştu. 

İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir