22 Eylül 2023

AKDENİZ’DE 4 OKULUN BAHÇESİNE KURULAN PORTATİF YÜZME HAVUZLARI HİZMETE AÇILDI

Başkan Gültak, çocuklara unutamayacakları bir bayram hediyesi verdi, okul bahçelerine kurulan yüzme havuzları ile onların gönlünü kazandı. Havuzların açılışına da katılan Başkan Gültak, küçüklerin heyecan ve mutluluğunu paylaştı.
Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, yerel seçimler öncesi verdiği bir sözünü daha yerine getirdi. Başkan Gültak’ın talimatıyla, 4 mahalleye kurulan ve çocuklara hem tatil hem de bayram hediyesi olan portatif yüzme havuzları törenle açıldı. Yeni Mahalle Zeki Sabah İlkokulu’nun bahçesinde kurulan havuzun açılışına katılan Başkan Gültak, mahalle sakinleri ve havuza giren küçük çocukların alkış ve teşekkürleriyle karşılandı. Açılışa, kentin yerel ve ulusal medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler de yoğun ilgi gösterdi. Çocuklarla birlikte havuzun kenarına oturan ve ayaklarını suya koyan Başkan Gültak, küçüklerin keyif, heyecan ve mutluluğuna ortak oldu.
Başkan Gültak; “Söz verdik, çok şükür sözümüzde durduk”
Başkan Gültak, gazetecilere havuz kenarında yaptığı açıklamada, seçimler öncesinde annelerin kendisine; “Yüzmeyi bilmemek, denize, havuza gidememek çocuklarımızın kaderi midir?” diye sorduklarını hatırlatarak; “Ben de ‘hayır’ dedim. ‘Sizler Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşlarısınız. Eğer bana destek verirseniz ve seçilirsem, havuzları sizin ayağınıza getireceğim’ dedim. Çok şükür ki bugün bu sözümüzde durduk. Akdeniz’de 4 noktada portatif havuzlarımızı kurduk” dedi.

“Çocuklar mutlu, anneler mutlu, ben mutluyum”
 
Başkan Gültak; havuzlara gelmek isteyen çocuklar için Akdeniz’in 65 mahallesinden servis hizmeti sağlanacağını da kaydederek, “Proje sonunda yaklaşık 5 bin çocuğumuza yüzme öğreteceğiz. Önümüzdeki senelerde de bu sayıyı daha da arttıracağız. Ayrıca Yılmaz Güney Parkı’nı da Gençlik Merkezi’ne çevirip, oradaki aquaparkı da hizmete açarak, çok daha fazla çocuğumuzun, yazın sıcağında serinlemelerini ve yüzme öğrenmelerini sağlayacağız. Ben mutluyum, çocuklar mutlu, anneler mutlu… Allah’a şükürler olsun, ben sözümde durdum. Bu konuda hizmetlerimiz devam edecek” diye konuştu.
Mersin’de bir ilk olan proje ile Yenimahalle Zeki Sabah İlkokulu, Çilek Mahallesi Güney Ortaokulu, Karaduvar Mahallesi Suphi Öner İlkokulu ile Şevket Sümer Mahallesi Hatice Uluğ İlkokulu’nun bahçesine 1 metre derinliğe sahip portatif yüzme havuzları yerleştirildi. Bu sayede, bugüne dek yüzme havuzuna gidemeyen 7-13 yaş arası yüzlerce çocuk, hem gönüllerince yüzebilecek hem de yüzme kursu alabilecek. Havuzların açıldığı okullara, oyun grupları ile tenis masaları da yerleştirilerek çocuklar için eğlence alanları da oluşturuldu. 

Çocuklar havuzlara servislerle taşınacak

Ücretsiz yüzme kursları da verilecek olan havuzlara, diğer mahallerden gelmek isteyen çocuklar için servisler konulacak. Her öğrenci Pazartesi-Perşembe, Salı-Cuma, Çarşamba-Cumartesi olmak üzere haftanın 2 günü, 09:30-18:30 saatleri arasında yaş grubuna göre belirlenen 1 saat boyunca kurs alabilecek. Havuzları kullanmak isteyen çocukların aileleri, mahalle evleri, muhtarlıklar ve havuzların kurulduğu okullara başvurarak kayıt yaptırabilecek. 
Havuzların Güvenliği, Temizlik ve Hijyeni Hakkında
Akdeniz Belediyesi’nce okul bahçelerine kurulan havuzlar; kimyasallar, filtre sistemi, hijyen ve temizlik anlamında normal bir yüzme havuzunda olması gereken her şeye sahip. Çocukların can güvenliği, cankurtaran sertifikası sahibi olan ve yüzme kursu verecek eğitmenler tarafından sağlanacak. Her gün alınan ölçümler doğrultusunda havuzlar, Sağlık Bakanlığı onaylı kimyasallarla günlük olarak ilaçlanacak. 
Havuzların filtre sistemi, 24 saat aralıksız çalışmakla beraber, 4 saatte havuzun tamamı filtre edilebilecek. Bu filtreler, 0,20 mikrona kadar partikül tutabiliyor. Havuzlarda sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer dip temizliği, günde iki sefer yüzey temizliği, günde iki sefer de ters yıkama tekniğiyle filtre temizliği yapılacak. Havuzlara haftada bir sefer 1/5 oranında taze su takviyesi yapılacak. Çocuklar, eğitime alınmadan önce duş aldırılıp dezenfektanlı suya ayakları bastırıldıktan sonra havuza alınacak.

NURDANE KARAKUŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir