30 Kasım 2022

9. SOLİ GÜNEŞ FESTİVALİ BAŞLIYOR

Bu yıl 9’uncusu yapılacak olan ‘Soli Güneş Festivali’ bu yıl en uzun gün olan 21-22 Haziran tarihlerinde düzenlenecek. Alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekemek amacıyla iki gün boyunca renkli etkinliklere sahne olacak festival kapsamında; ünlü sanatçılar Volkan Konak ve Sibel Tüzün müzikseverlerle buluşacak. Festivalin tanıtım toplantısı Soli Pompeiopolis Antik kenti içersinde gerçekleştirildi. 
Alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekmek amacıyla bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan festivalin tanıtım toplantısı, Soli Pompeipolis Sütunlu Cadde’de gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısında Olba Fotoğraf Derneği üyeleri tarafından fotoğraf sergisi gerçekleştirildi.
 
Yoğun ilginin gösterildiği tanıtım toplantısında güneş enerjisinin önemine dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Yılın 325 günü güneşli olan yöremizde, güneşin önemini vurgulamak üzere her yıl Güneş Festivali düzenliyoruz. 3 bin yıla yakın bir tarihi olan Mezitli’nin geçmişteki adının Soli olması, Mezitli’nin güneş kenti olduğunu vurgulamaktadır. Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’na göre Türkiye, günlük ortalama 7,5 saat olduğu tespit edilmiştir” dedi.
 
Ülkemizin güneş kaynağından yeterince yararlanamadığına dikkat çeken Başkan Tarhan, “Güneş Enerjisinin önem kazanması daha çok 1973 yılındaki dünya enerji krizi ile başlamıştır. Petrol fiyatlarının gittikçe artması güneş enerjisi gibi yeni kaynaklar üzerindeki çalışmaları arttırmıştır.Günümüzde güneş enerjisinden çok farklı biçimlerde ve alanlarda yararlanılmaktadır. Güneş enerjisi doğrudan elektrik enerjisine çevrildiği gibi güneş enerjisinden ısı elde edilen sistemlerde, ısı doğrudan kullanılabileceği gibi elektrik üretiminde de kullanılabilir” şeklinde konuştu.
 
Türkiye’deki güneş enerjisi yerine nükleer kullanımının yanlış bir tercih olduğunu vurgulayan Tarhan, “Önümüzdeki süreçte bir yandan Soli Pompeipolis Antik Liman ve çevresinin turizme açılması yönünde çalışırken, diğer yandan güneş enerjisinin kullanımına yönelik çabalarımız devam edecektir. Güneş enerjisi, kurulum ve kullanım kolaylığı olmasının yanı sıra çevreyi kirletmemesi ve zararlı atık oluşturmaması gibi özelliklere sahip bir yenilenebilir tükenmeyen enerji kaynağıdır. Enerji açısından dışa bağımlılığı ortadan kaldırır. Ulaştırma harcaması yoktur. Her yerde (dağların tepesinde, vadide ve ovalarda) yararlanılır. Karmaşık teknoloji gerektirmez. İşletme masrafları az. Gaz dumanı, kükürt veya radyasyon gibi zararlı atıkları yoktur” diye konuştu.
 
Festivalin en uzun gün olan 21 Haziran tarihine denk gelmesini istediklerini ifade eden Başkan Tarhan, ” Bu yıl Festival programımızı, Mersin Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Mersin Devlet Opera ve Balesi, TRT Çukurova Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği, Mersin Fotoğrafçılar Derneği, Klasik Otomobilciler Derneği, Vosvos Team, Red Warriors, Mersin Bisiklet Derneği, Mersin Bisikletli Gezginler Derneği, Deniz Ticaret Odası, Mersin Müze Müdürlüğü, Mersin Ticaret Borsası, Mezitli Kent Konseyi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mutlu Mezitli Şirketi, Woko Restoran ve Yoga Grubu kuruluşların temsilcilerinden oluşan komitece hazırladık” şeklinde bilgi verdi.
 
Başkan Tarhan, festival kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikleri şöyle sıraladı:
“Festivalimiz kapsamında; 16 Haziran 2019 Pazar günü Festival Korteji gerçekleştireceğiz. Saat 18.30’da başlayacak kortejimiz Forum Alışveriş Merkezinde kısa bir mola verecek ve gösteri gerçekleştirilecek.  Açılış etkinliği olarak 20 Haziran Perşembe günü saat 20.30’da belediyemiz Açık Hava Tiyatrosunda İspanya-Türkiye Dans gecesini festival açılış etkinliği olarak gerçekleştireceğiz. Festival 21 Haziran Cuma günü gündüz etkinlikleri ile başlayacak. Saat 15.00’de açılış ve katılımcı standların tanıtımı yapılacaktır. Yine her sene olduğu gibi festival alanında çeşitli stantlar kurularak, güneş enerjisi firmaları ve yenilenebilir enerji sistemleri üzerine projelerde bu stantlarda yer alacaktır. 21 Haziran akşamı ise Pompeiopolis Sütunlu Caddede saat 20.30’da Yıldırım Mayruk, güneşin tüm renklerin Soli Pompeiopolis’te kurulacak dev podyumdan Akdeniz’e taşıyacak. 2019 yaz koleksiyonu “güneş melekleri adıyla, ilk kez halkla buluşacak. 12 Uluslararası manken, 27 kişilik dev ekiple sahnelenecek olan defile Güneş Festivali ile bir kez daha çağdaşlık rüzgârı estirecektir. Mezitli’den dünyaya esecek Türk moda rüzgarı, her şeyin daha güzel olacağını müjdeleyecek. Gazi Mustafa Kemal’in de ziyaret etmiş olduğu tarihi bölgemizin içerisinde bulunduğu mekâna ithafen Atatürk’e yücelen merdivende; Türk kadınları dünyayı aydınlatıyor, bu defile ve etkinlikle ona şükran borcumuzu bu alanda kaydedeceğiz. Aynı gün akşam saat 21.30’da Volkan Konak sanatseverlerle buluşacak. 22 Haziran Cumartesi günü gündüz etkinliklerimiz devam edecektir. Akşam saat 19.30’da Pompeiopolis Sütunlu Caddede 21 Haziran Uluslararası Yoga Günü olması nedeniyle Hindistan-Ankara büyükelçiliği işbirliğiyle ‘Yoga’ gösterileri yapılacaktır. Akşam saat 21.30’da ise Türk Pop Sanatçısı Sibel Tüzün bir konser verecek”
Başkan Tarhan’ın tüm Mersinlileri etkinliklere katılmaya davet ettiği konuşmasının ardından Mersin Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları mini bir konser verdi.  

SEVİM ESRA GÜNGÖR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir